Salon sarmaşığı ev ve ofis dekorasyonlarının vazgeçilmez bitkilerinden biridir. Sarmaşıklı yapısıyla hoş bir görüntü sunan salon sarmaşığı, iç mekanlara uyumludur ve hızlı gelişim gösterir. İç içe geçmiş dal yapısı ve gövdesini saran yaprakları ile eşsiz bir görüntü sunar.

Salon sarmaşığı bir diğer ismi ile pothos sarmaşığı, desenli yaprakları ile dikkat çeken bir bitkidir. Renkli yaprakları ve uzun dalları ile iç mekanlara hava katar. Sarmaşık olarak bilinse de sarılıcı bir bitki değildir. Bitkinin iki kökü vardır. Bunlar toprağa değmedikçe fazla uzamaz. Bitki kökleri kullanarak ağaçlara tırmanır.

ev-sarmasigi.jpg

Salon Sarmaşığı Adı Nereden Gelir?

Salon sarmaşığı bitkisinin ana vatanı Büyük Okyanus Fransız Polonezyası olan Araceae familyasıdır. Yeşil yapraklı bir bitki olan salon sarmaşığı, sürekli tırmanmak isteyen sürünücü özellikli uzun ömürlü bir bitkidir.

Salon Sarmaşığının Özellikleri

Salon sarmaşığı iç mekanlara uyumlu bir bitkidir. Salon sarmaşığının özellikleri şu şekildedir;

· Salon sarmaşığı hızlı gelişim gösterir.

· Yaprakları yeşil üstüne beyaz, krem rengi, ebruli ve kırçıllı gibi desenlidir.

· Renk ve şekiller kültivarlarına göre değişkenlik gösterir.

· Sarmaşık olarak adlandırılsa da sarılıcı bir bitki değildir.

· Yapraklarla birlikte iki kök çıkarır.

· Toprağa değdikçe uzar. Bitki toprağı kullanarak ağaçlara tırmanır.

· Boyu 20 metreye kadar uzayabilir.

· Güçlü ışık ve güneş alan yerlerde hızlı gelişim gösterir.

· Yoğun nemli havalarda salon sarmaşığının yaprakları büyür ve parçalı olur. Ancak iç mekanlarda küçük yapraklıdır.

Salon Sarmaşığı Faydaları

Epipremnum aureum veya potos olarak bilinen Pothos sarmaşığı faydaları oldukça fazladır. Günümüzde pek çok evde bulunan sarmaşık bir bitki olan salon sarmaşığı, içinde yetiştiği odanın havasını temizler ve kanlı gözlere ya da çeşitli göz hastalıklarına iyi gelir. Aynı zamanda katarakt, göz tansiyonu ve karasu hastalığının oluşmasını önler ve tedavisine yardımı dokunur.

Salon Sarmaşığı Bakımı Nasıl Yapılır?

Salon sarmaşığı bakımı oldukça kolay ve uzun ömürlü bir süs bitkisidir. Salon sarmaşığı az ışık alan ortamlarda bile gelişebilmektedir. Pothos salon sarmaşığı bakımı epey kolay ve uzun ömürlü bir süs bitkisidir. Dolayısıyla özellikle iç mekan dekorasyonlarında sıkça tercih edilir. Hassas bir bitki değildir. Bu nedenle az ışıklı ortamlarda dahi göz görülür gelişimler kaydeder. Yine de bol ışık alan ortamlarda yetiştirilmesi gelişimi için daha uygundur.

Salon Sarmaşığı Güneşi Sever mi?

Salon sarmaşığı güneşi sever mi sorusunun cevabı ise evettir. Salon sarmaşığının yapraklarının büyük olması ışığın gücü ile ilgilidir. Yeri ne kadar şiddetli bir şekilde ışık alıyorsa yaprakları da o denli büyük ve gösterişli olur. Akşam ya da sabah güneşini doğrudan alması salon sarmaşığının daha büyük yapraklara sahip olmasına olanak verir. Öğlen saatlerinin güneşini almasında kış mevsiminde bir sakınca olmasa da yazın öğle vakti güneşin filtrelenmesi gerekir.

Salon Sarmaşığı Nasıl Sulanır?

Kış aylarında havanın soğuması ile bitki korunmalıdır. Bakımı oldukça kolay ve zahmetsiz bitkilerden biri olan salon sarmaşığı, sulanmamaya dayanıklıdır. Az ışık ve az su ile yaşayabilir.

Sürekli sulanmaya ihtiyaç duymayan salon sarmaşığının toprağı bir süre sonra bitkiye zarar verir. Toprağın kuruduğundan emin olduktan sonra sulanmaları gerekir.

Salon Sarmaşığının Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Humuslu, organik ve geçirgen özellikli toprakları seven salon sarmaşığı, pek ihtiyacı olan bir bitki değildir. Saksıda bakılacak olan salon sarmaşığı kesinlikle drenajı iyi, bol hava delikleri olan bir saksıda daha iyi bir şekilde yetiştirilir.

Salon Sarmaşığının Yaprakları Neden Sararır?

Pothos sarmaşığı yaprak sararması fazla sulama sebebi ile meydana gelir. Yaprakları sarardığı halde sulamaya devam edilirse bitki kökleri çürüyebilir ve bitki ölebilir. Potos sarmaşığının yapraklarında farklı renk tonları meydana gelirse bu bitkinizin ışığa ihtiyaç duyduğu anlamına da gelebilir. Yeşil renge bürünmesi için daha fazla ışık alması gerekir. Bu korkulacak bir durum değildir.

Salon Sarmaşığının Saksı Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Salon sarmaşığı yani pothos sarmaşığı saksı değişimi bitkinin saksıya sığmadığı hissedildiğinde yapılabilir. Saksının altından çıkan kökleri gördüğünüzde saksı değişimini yapabilirsiniz. Bu durumda saksınızı bir derece geniş ve büyük bir saksıya alabilirsiniz.

Salon Sarmaşığı Saksıda Nasıl Bakılır?

Pothos salon sarmaşığı bakımı eğer saksıda yapılacaksa tutunucu özelliği sebebi ile destek çubukları kullanılmalıdır. Bu sayede salon sarmaşığı daha kolay bir şekilde sürünücü ve tutunucu özelliği ile toprağa ne kadar temas ederse o kadar sağlıklı gelişir.

ev-sarmasigi-2.jpg

Salon Sarmaşığı Zehirli mi?

Salon sarmaşığı tüketildiği takdirde zehirlidir. Ancak bulunduğu ortamda havayı temizleme özelliği sayesinde oldukça faydalı özelliklerinden söz edilebilir. Tüketilmediği takdirde zararlı veya zehirli değildir. Pothos salon sarmaşığı bakımı eğer saksıda yapılacaksa tutunucu özelliği sebebi ile destek çubukları kullanılmalıdır. Bu sayede salon sarmaşığı daha kolay bir şekilde sürünücü ve tutunucu özelliği ile toprağa ne kadar temas ederse o kadar sağlıklı gelişir.

Salon Sarmaşığı Nasıl Çoğaltılır?

Salon sarmaşığı çoğaltma oldukça kolaydır. Salon sarmaşığının dallarının üzerinde hava kökleri bulunur. Bu hava köklerinin 1 ile 2 santimetre altından steril edilmiş düz uçlu kesici bir alet yardımı ile kesip aydınlık bir konumda şeffaf bir cam kavanoza koymanız gerekir. Bu sayede kestiğiniz çiçek dallarını köklenmeye bırakabilirsiniz. Kök uzunluğu minimum 10 santimetre uzunluğunda olduğunda bitkinizi toprağa yerleştirebilirsiniz.

0%